
Pusztai életkép, őszi madárcsokorral
Az ősz megérlelte a változó táj arculatát a Körös-Maros Nemzeti Parkban is.
Az ősz megérlelte a változó táj arculatát a Körös-Maros Nemzeti Parkban is.
A Körös-Maros Nemzeti Park erdős területein a mogyorós pelék is téli álomra készülnek. Ezek az egér méretű, narancssárga bundájú, szőrös farkú, védett rágcsálók az erdők alján, fészkekben töltik a telet.
A Körös-Maros Nemzeti Park Csanádi puszták részterületére október közepén megérkeztek az első, itt telelő kis sólymok. Egyelőre két példány bukkant fel, de számuk minden bizonnyal növekszik majd.
A komádi Kerek Egy Ég Alatt Óvoda és Bölcsőde nagycsoportosai látogatottak el a napokban a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Bihari Madárvártájára. A gyermekek a kirándulás keretében madárgyűrűzési programon is részt vettek.
Október 28-án érkezett az első, november 3-án pedig a második szürke szarvasmarha borjú a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Kardoskút-Sóstói Állattartó Telepén. Ezzel kezdetét vette a február végéig tartó ellési szezon.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság november 5-én, csütörtökön rendkívüli, szakvezetéses darulesre várja az érdeklődőket a kardoskúti Fehér-tóhoz.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság november és december folyamán is érdekes, változatos programokkal várja a természetbarátokat.
A Körös-Maros Nemzeti Park tájait járva az őszi időszakban már egyre ritkábban találkozhatunk lepkékkel. Készülnek a tél viszontagságainak túlélésére – ki ilyen, ki olyan formában.
A Körös-Maros Nemzeti Park Tatársánci ősgyep részterületének természetvédelmi kezelése különleges odafigyelést igényel. Ezen a félhektáros, fokozottan védett területen ugyanis nagyon sok értékes növényfaj található.
A Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén minden évben hirdetünk fotóstúrákat. Erre az őszi időszakot választjuk, mivel az őszi színek, a kezdődő madárvonulás mozgalmas és látványos lehetőségeket kínál az amatőr fotósok számára. Az idei túrát október 17-én, szombaton tartottuk meg.
A Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén elhelyezkedő Biharugrai-halastavak sokféle madárnak biztosítanak költőhelyet. Emellett a vonuló madarak számára is fontos pihenő- és táplálkozóhelyül szolgálnak.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság dévaványai Túzokvédelmi Állomásán sikeresen lezárult a mentett tojásból keltetett túzokok repatriációja (visszavadítása). A tizenegy fiatal madár csatlakozott a vad túzokok csapatához.
A Csorvási-löszgyep értékes növényfajainak védelme érdekében a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szeptember elején elvégezte a szükséges természetvédelmi kezelési feladatokat.
Augusztusban már hírt adtunk arról, hogy kiválónak ígérkezik a túzokszaporulat a Körös-Maros Nemzeti Park Csanádi puszták részterületén. Azóta újabb fiókák is előkerültek.
Mikrochipet kapnak a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság vagyonkezelésében élő, őshonos magyar szürke szarvasmarhák és a házi bivalyok is.
Szeptember végén, október elején több napon át a Körös-Maros Nemzeti Park Kardoskúti Fehértó részterületén tartózkodott egy feketeszárnyú székicsér. Legutóbb 2016-ban figyeltünk meg ilyen madarat, tehát nagyon ritka fajról van szó.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság immár tizenhatodik alkalommal tartotta meg hagyományos őszi programját, a sokak által annyira várt „Gombaismereti börzét”.
A Körös-Maros Nemzeti Park Tatársánci ősgyep részterületének természetvédelmi kezelése különleges odafigyelést igényel. Ezen a félhektáros, fokozottan védett területen ugyanis nagyon sok értékes növényfaj található.
Magyarországon rendkívül ritkán látható madarat, egy lilebíbicet figyeltek meg október 8-án a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei a kardoskúti Fehér-tónál.
A Körös-Maros Nemzeti Park Dévaványai-Ecsegi puszták részterületén három és fél kilométer hosszon földkábelre cserélték a korábbi légvezetéket az E.On Tiszántúli Áramhálózati Zrt. munkatársai. A beruházás elsődleges célja a dévaványai túzokpopuláció megóvása volt.
Az október eleji esők hatására megjelentek az első vetővirágok a Körös-Maros Nemzeti Park Kígyósi-puszta részterületén.
A közelmúltban egy vándorfüzike bukkant fel a Körös-Maros Nemzeti Parkban fekvő Montág-pusztán. Ez az aprócska madárfaj rendkívül ritkán figyelhető meg pusztai környezetben.
Az ősz beálltával a Körös-Maros Nemzeti Park Dévaványai-Ecsegi puszták részterületén élő vad túzokok is lassan csapatokba állnak. Esetenként már harminc, vagy annál is több egyed mozog együtt a határban.
A Körös-Maros Nemzeti Park Dévaványai-Ecsegi puszták részterületén egy errefelé meglehetősen ritka vendégnek számító madárfajt, kőforgatót figyeltek meg a szakemberek. Az elmúlt harminc év során ebben a térségben ez csupán a harmadik megfigyelés.