
Rajzanak a nagy szarvasbogarak
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Kardoskúti Tájegységében a napokban nagy szarvasbogarak rajzását figyeltük meg.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Kardoskúti Tájegységében a napokban nagy szarvasbogarak rajzását figyeltük meg.
A Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó Csanádi pusztákat és a Maros-árteret járva az utóbbi hetekben sűrűn hallhatjuk a tövisszúró gébicsek jellegzetes hangját.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság cserebökényi gulyaállásának közelében, a Veker-ér mentén május közepe óta rendszeresen megjelenik három-négy fekete gólya. Nincsenek egyedül, általában 8-9 fehér gólya is a közelükben táplálkozik.
A közelmúltban a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság adott helyet a Túzokvédelmi Munkacsoport kétnapos ülésének. A hazai túzokvédelem szakmai csoportja a Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpontban ülésezett, ahol megvitatták a túzok védelmét érintő aktuális kérdéseket és tapasztalatokat.
Ezekben a napokban érdemes egy kirándulást tenni a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság működési területén kanyargó Fekete-Körös folyónál, ahol már megkezdődött a kérészek rajzása.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság május 28-án rendezte meg a „Cserebökényi csavargás - Túra az Ős-Maros medre mentén” elnevezésű programját.
Farkas Sándor az Agrárminisztérium miniszterhelyettese június 3-án, pénteken a Föld Napja alkalmából adott át miniszteri elismeréseket a Vajdahunyadvárában a természetvédelem területén kimagasló tevékenységet végző szakembereknek.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársai a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatósággal együttműködve kilenc kerecsensólyom fiókát láttak el jelölőgyűrűvel a közelmúltban a Dévaványai-Ecsegi pusztákon.
A Körös- Maros Nemzeti Park Igazgatóság Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpontjának egyik legnépszerűbb, hagyományos programja a „Barnabás nap és Mágikus Éjszaka”. Idén ezt a programot június 11-én, este 20.00 órától rendezzük meg.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság június 11-én, szombaton szakvezetéses gyalogtúrát szervez a Biharugrai-halastavakon. A program a Magyar Nemzeti Parkok Hete keretében valósul meg.
Május utolsó harmadában a Körös-Maros Nemzeti Park valamennyi tájegységében felbukkantak pásztormadarak. A keleti sztyeppék madarai csak vendégként járnak Magyarországra, utoljára 1995-ben, a Hortobágyon költöttek.
A Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó Kis-Sárrét mocsárrétjeinek egyik leglátványosabb időszaka május vége, június eleje. Ilyenkor többféle tetszetős virág nyílik a területen, s különleges képviselői is akadnak a védett növényeknek, ezek a kosborok.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság ebben a hónapban is számos, tartalmas programra várja a természetbarátokat.
Idén is megrendezésre került a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Körösvölgyi Állatparkjának immár hagyományos, Tiétek a Liget elnevezésű gyermeknapi programja.
Két kacagócsért figyeltek meg a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai a Kardoskút közelében található Kis-Sóstón.
Az utóbbi években egyre gyakrabban figyelünk meg fiatal, kóborló parlagi sasokat a Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén.
Csanádapácai óvodás csoport látogatott a közelmúltban a Körös-Maros Nemzeti Park Kardoskúti Fehértó részterületére. A gyermekek maradandó élményeket szereztek az egész napos kiránduláson.
Május elején megérkeztek az első gyurgyalagok és a partifecskék a Körös-Maros Nemzeti Park Maros-ártér részterületére.
A korábbi évekhez hasonlóan idén májusban is felbukkant egy kucsmás sármány a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Makói Tájegységében. A színes, hím példány többször is szem elé került.
A vadmalacok tél végi és a muflon bárányok tavaszi világrajövetele után újabb állatparki csemetékkel bővült a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szarvasi bemutatóhelye. Május első felében újabb kisállatok látták meg a napvilágot a Körösvölgyi Állatparkban.
Egy szerény megjelenésű, de annál érdekesebb növényfaj, a kacstalan lednek néhány példánya került elő a közelmúltban a Körös-Maros Nemzeti Park Kardoskúti Fehértó részterülete közelében, Kardoskút település határában.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság illetékességi területén több terület is szolgál a rizs termesztésére. Ezekben a száraz hónapokban különösen megnő a jelentősége a rizsföldeknek, melyek sekély vizű élőhelyet kínálnak a vízimadarak számára.
A rozsdástorkú pityer rendszeres átvonuló madárfajnak számít Magyarországon, főleg az Alföldön. A Körös-Maros Nemzeti Park Kardoskúti Fehértó részterületén a közelmúltban rendszeresen felbukkantak kisebb csapatai.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság állattartótelepein véget ért az őshonos magyar szürke szarvasmarhák és házi bivalyok teleltetési időszaka.