
A pusztákra megérkeztek a klasszikus téli ragadozó madarak
A Körös-Maros Nemzeti Park pusztai tájaira megérkeztek azok a ragadozó madarak, amelyek a Kárpát-medencében nem költenek ugyan, de a telet rendszeresen itt töltik.
A Körös-Maros Nemzeti Park pusztai tájaira megérkeztek azok a ragadozó madarak, amelyek a Kárpát-medencében nem költenek ugyan, de a telet rendszeresen itt töltik.
A Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén található hazánk egyik legfontosabb vízimadár-vonuló és telelőterülete. Köszönhető ez a kiterjedt vizes élőhelyeknek, elsősorban a Biharugrai- és Begécsi-halastavaknak és a környező mocsaraknak, valamint vizes élőhely-rekonsrukcióknak.
Év végéhez közeledvén közös visszatekintésre invitáljuk a Körösvölgyi Állatpark kedvelőit. A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Szarvason található legnagyobb bemutatóhelyét, idén rekord létszámú, több, mint 55 000 fő kereste fel.
December közepén 325 darut számoltunk a kardoskúti Fehér-tónál. Az utóbbi években rendszeresen vannak áttelelő példányok a területen.
Az ország más részeihez hasonlóan a Körös-Maros Nemzeti Park területén is gyakran találkozhatunk karvalyokkal. Télen napi rendszerességgel látogatják a madáretetőket, ahonnan azonban nem magvakat, hanem madarakat zsákmányolnak.
A Körös-Maros Nemzeti Park Cserebökény részterületén ezen a télen is többször felbukkantak már titokzatos, északi vendégeink, a sarkantyús sármányok.
Idén is telelnek kékes rétihéják a Körös-Maros Nemzeti Park Kardoskúti Fehértó részterületén. A Lófogó-ér melletti, nádfedeles kilátóból jól megfigyelhetjük esti behúzásukat.
A hideg évszak beköszöntével a Körös-Maros Nemzeti Park tájain élő és az északi tájakról érkező, nálunk telelő erdei fülesbaglyok is lassan beköltöznek a lakott településekre.
A Körös-Maros Nemzeti Park tájainak téli madárvilága nagyban különbözik attól, amit a nyári időszakban tapasztalhatunk. A fajok egy része délebbre vonul, de érkeznek helyettük északról olyan vendégek, melyekkel csak a téli időszakban találkozhatunk.
A Körös-Maros Nemzeti Park téli tájait járva az őzektől a rókákon és a nyulakon át a menyétig sokféle négylábúval találkozhatunk.
Kondoroson erősítette meg öt éve kötött együttműködését a Békés Megyei Kormányhivatal és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara december 16-án.
Az Advent a lecsendesedés, az ünnepvárás időszaka. A Karácsonyhoz közeledve is érdemes egy kiadós sétát tenni a Körös-Maros Nemzeti Park pusztáin, erdős tájain, tanösvényein.
Magyarországon rendkívül ritkán előforduló ragadozó madarat, kuhit figyeltek meg a napokban, Békéssámson határában a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai.
Nagy sikerrel, több mint negyven vendég részvételével zajlott december 3-án a „Madárkarácsony és Luca-napi szokások” elnevezésű, hagyományos, szezonzáró program a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpontjában.
A Körös-Maros Nemzeti Park pusztáin már csapatokba álltak a túzokok. Telelésre készülődnek, szorgalmasan táplálkoznak a zöldellő repcetáblákon.
Hazánk egyik legszínpompásabb madárfaja a jégmadár. A Körös-Maros Nemzeti Park Maros-ártér részterületét járva jó eséllyel meghallhatjuk éles hangját, s kis szerencsével akár meg is pillanthatjuk ezt a gyönyörű madarat.
A Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén sétálva hangoskodó fenyőrigók népes csapataival találkozhatunk.
A Körös-Maros Nemzeti Parkban telelő énekesmadarak egyik legfontosabb táplálékát a gyomnövények magvai szolgáltatják.
A Dél-Bihari szikesek néven ismert Natura 2000-es élőhely-együttes egyik kiemelkedő értéke a Csobán-szik, amely a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság működési területén található.
A Körös-Maros Nemzeti Park területén él egy különleges, aprócska csigafaj, a dobozi pikkelyescsiga. Ha figyelmesen járjuk az erdőt, a melegebb téli napokon is megpillanthatjuk az avarban, vagy a korhadó fatuskók törzsén.
A Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén alföldi viszonylatban jelentős erdőterületek vannak, melyek zöme a Geszthez tartozó Vátyon-pusztán található. Ezek a két világháború között telepített erdők őshonos fafajokból állnak.
A Körös-Maros Nemzeti Park tájait, erdeit járva a lehulló falevelek nyomán sok-sok olyan madárfészekre bukkanhatunk, amelyek korábban rejtve voltak a zöld lombok között.
A Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterülete az ország egyik legjelentősebb vadlúd-vonuló és gyülekezőhelye.