Hírek, aktualitások

Fátyolos nőszirom, a kis-sárréti rétek ékessége

A Magyarországon élő nőszirom-fajok közül a védett fátyolos nőszirom a Körös-Maros Nemzeti Park területén többfelé is előfordul. Hívjuk korcs nősziromnak is, de a fátyolos nőszirom sokkal hangulatosabb és jobban kifejezi a növény szépségét, dekoratív megjelenését.

Ismét rétisas fiókákat gyűrűztünk a Kis-Sárréten

Öt rétisas fióka lábára került jelölőgyűrű a közelmúltban a Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén. A terület bővelkedik vizes élőhelyekben, így ideális helyszínt biztosít a faj számára.

Színes madárpaletta az apátfalvi bányatavon

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Makói Tájegységén található apátfalvi bányatónál járva színes madárvilágot figyelhetünk meg. Mivel a térségben most nagy a szárazság, így számos ritka madárfaj is itt talált magának megfelelő élőhelyet.

Kardoskút térségében költésbe kezdtek a nagy godák

Kilenc pár nagy goda foglalt revírt a Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó kardoskúti Fehér-tó térségében. Ahhoz azonban, hogy költésük sikeres legyen, égető szükség lenne a csapadékra, mivel ez a madárfaj erősen kötődik a vízhez.

A Maros-ártérbe visszatértek a színpompás gyurgyalagok

A Körös-Maros Nemzeti Park Maros-ártér részterületén minden évben költenek a szépséges tollazatú, trópusi madárfajokat idéző gyurgyalagok. Költőüregeiket a folyó meredek partoldalaiba vájják, ott nevelik fel fiókáikat.

Molnár Emma otthon tartotta a Túzok Vándorkupát

Idén rendhagyó módon a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Körösvölgyi Állatparkjában, Szarvason került sor a Túzok Vándorkupa alkotói pályázat eredményhirdetésére 2025. május 10-én, Madarak és Fák Napján.

Újra feltűnt egy rendkívül ritka kóborló, a kuhi

Május 8-án ismét felbukkant egy Magyarországon rendkívül ritka, déli elterjedésű madárfaj, a kuhi. Ezúttal a Körös-Maros Nemzeti Park Kardoskúti Fehértó részterületén jelent meg, a védett természeti terület dél-nyugati határán, Csomorkányban. 

A mezei pacsirták fiókái már kibújtak a tojásból

A mezei pacsirta a szikes alföldi tájak jellegzetes madárfaja. Legnagyobb állományai a Körös-Maros Nemzeti Parkban, a Hortobágyon és a Kiskunsági Nemzeti Parkban vannak. Az első fiókák már április végén kikeltek a tojásból.

Miért a túzok Csabacsűd címerállata?

A Körös-Maros Nemzeti Park illetékességi területén fekvő Csabacsűd környékén egykor népes túzokcsapatok éltek. Ennek emlékét őrzi a községháza előtt álló túzokszobor, s ezért szerepel a település címerében is az Alföld jellegzetes madara. 

Zajlik a rozsdás csukok vonulása, Kardoskúton is rendszeresen megállnak

A Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó kardoskúti Fehér-tó környékén április elején jelentek meg a vonuló rozsdás csukok első példányai. A Lófogó-ér melletti, szabadon látogatható kilátóból a madárbarátok jó eséllyel megfigyelhetik ezt a kedves kis énekest.