Partimadarak különös képessége: a csőr meghajlítása
A Körös-Maros Nemzeti Park vizes élőhelyein sokféle partimadárral találkozhatunk. Ha figyelmesen szemlélődünk, akkor egy különös képességükre is felfigyelhetünk: képesek meghajlítani a csőrüket.
A Körös-Maros Nemzeti Park vizes élőhelyein sokféle partimadárral találkozhatunk. Ha figyelmesen szemlélődünk, akkor egy különös képességükre is felfigyelhetünk: képesek meghajlítani a csőrüket.
A mezei pacsirta az Alföldön, így a Körös-Maros Nemzeti Park tájain is nagyon elterjedt faj. A nyílt élőhelyek fészkelője, a pusztai területeken gyakran hallhatjuk énekét.
A fogyatékkal élő emberek számára mindig nehezebb olyan kirándulási célpontot találni, ahol akadálymentesen tudnak látogatást tenni.
Nyolcvan apátfalvi általános iskolás diák járt a Körös-Maros Nemzeti Park Maros-ártér részterületén. A félnapos foglalkozás keretében bepillantást nyerhettek Igazgatóságunk természetvédelmi munkájába.
A természetben minden mindennel összefügg: a madarak tojásrakási időszaka például az adott faj táplálkozási szokásaihoz igazodik. Ez jól megfigyelhető a Körös-Maros Nemzeti Park tájain élő különböző madárfajok esetében is.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szarvasi Körösvölgyi Állatpark bemutatóhelye minden augusztus utolsó szombatján tematikus színes programokkal ünnepli az állatkertek éjszakáját. Idén az állatfajok intelligenciája kapja majd főszerepet.
A Körös-Maros Nemzeti Park Csanádi puszták részterületén többféle bagolyfajjal találkozhatunk. Kuvik, füleskuvik, erdei fülesbagoly, továbbá gyöngybagoly is előfordul errefelé.
Az Ifjú Kócsagőr Program keretén belül idén nyáron öt fiatal tölti gyakorlatát a Körös-Maros Nemzeti Park különböző tájegységein.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szoros kapcsolatot ápol a harminc éve az Igazgatóság székházaként szolgáló szarvasi Csáky-kastély arisztokrata családjainak leszármazottaival.
Ahogyan már másfél évtizede minden év augusztusában, úgy az idén is megrendezi „Egyéjszakás kaland a szabadkígyósi Nagyerdőn” elnevezésű programját a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság.
A fekete gólya az öreg erdők egyik ritka fészkelője, amely a Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületének idősebb erdőfoltjaiban is rendszeresen költ.
A Körös-Maros Nemzeti Parkban idén jó évük van a szalakótáknak: szinte minden tájegységen nőtt a költőpárok száma, ráadásul egy tízfiókás fészekaljat is találtunk.
Mint minden évben, úgy az idén is felbukkantak kajtár fehér gólyák a Körös-Maros Nemzeti Park Kardoskúti Fehértó részterületén. Igaz, kisebb számban, mint tavaly, mert kevés a víz a térségben.
Tizennégy résztvevő érkezett július 6-án, délután a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság „Szalakóták a Cserebökényi-pusztán” elnevezésű szakvezetéses túrájára.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szarvasi, Körösvölgyi Állatpark bemutatóhelyét nemcsak hazai, hanem határon túli és külföldi csoportok is rendszeresen felkeresik. Ezúttal az aradi Mathias Corvinus Collegium 7. osztályos diákjai tettek itt látogatást.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság július 15-19. között, 22 gyermek részvételével tartotta hagyományos természetismereti napközis táborát szarvasi bemutatóhelyén, a Körösvölgyi Állatparkban.
Augusztus 9-én, pénteken este rendezzük meg immár hagyományos, „Csomorkányi csillagles” elnevezésű programunkat.
A Csorvási löszgyep a Körös-Maros Nemzeti Park egyik természetvédelmi szempontból kiemelt jelentőségű területe. A számos értékes és védett növényfaj mellett egy kevésbé ismert parazita növény is megtalálható ezen a területen.
Az Országos Kékkör hazánk második leghosszabb és egyben legfiatalabb útvonala az Alföldi Kéktúra, melyet már több ezer túrázó teljesített.
Összesen 104 pár kanalasgém nevelte fel sikeresen fiókáit a Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén. A fiatal madarak júliusban már szüleikkel együtt jártak táplálkozni a vizes élőhelyekre.
Az Alföld mocsarain, mocsárrétjein, csatornáiban sokfelé feltűnik egy dekoratív, fehéres, halvány rózsaszín virágú vízinövény, az ernyős virágkáka. A Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén is szép számban találkozhatunk vele.
A Körös-Maros Nemzeti Park pusztai területein egyre nagyobb csapatokban mozognak a fehér gólyák. Az ivaréretlen és az öreg madarakhoz immár az idén kirepült fiókák is csatlakoztak, szorgalmasan tanulják az önálló életet.
Július második felében a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Körösvölgyi Állatparkjának tíz esztendős gímszarvas bikája agancstisztításba kezdett.
A Körös-Maros Nemzeti Parkban fekvő Vásárhelyi-puszta az itt élő emberek számára nemcsak füves táj, melyet a nyári meleg aranysárgára festett, hanem állattartásra és legeltetésre alkalmas pusztarész is egyben.