
Kedves lakótársunk, a házi rozsdafarkú
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság illetékességi területének minden településén közismert madár a házi rozsdafarkú.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság illetékességi területének minden településén közismert madár a házi rozsdafarkú.
Aki mostanában látogat a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szarvasi Körösvölgyi Állatparkjába, jó néhány bemutatott állatfaj esetében megfigyelheti milyen érdekes vedlési folyamaton mennek, vagy mentek át az egyedeik.
Több mint száz nagy póling tartózkodik a Körös-Maros Nemzeti Park Kardoskúti Fehértó részterületén. Nappal a környező gyepeken csemegéznek, éjszakára a tómederbe húzódnak be.
A Körös-Maros Nemzeti Park Cserebökény részterületén a közelmúltban két odúban is meglehetősen népes, 9 fiókás szalakóta családra bukkantunk.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság illetékességi területén 2013-ban figyeltünk meg először keleti rablópilléket. A fokozottan védett rovarfaj azóta is jelen van, júniusban rajzásuk is megkezdődött.
A Körösvölgyi Állatpark a Szarvasra osztálykiránduló csoportok egyik legkedveltebb célállomása.
Július 1-én két érdekes időszaki kiállítás is nyílik Dévaványán, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpontjában. Az egyik az őshonos magyar háziállatokkal, a másik a tiszavirágzással ismerteti meg az érdeklődőket.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Kis-Sárrét részterületén található Biharugrai-halastavakra látogattunk el június 24-én, egy nyáresti túra keretében.
Szép számban költenek idén küszvágó csérek a Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén, a Biharugrai-halastavakon. A fiókák egy része már kibújt a tojásból.
Idén is sokféle partimadár költött a Körös-Maros Nemzeti Park vizes élőhelyein. A fajok többségénél már szárnyaikat próbálgatják a fiókák.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai június közepén két vándorsólymot is megfigyeltek a Dévaványai-Ecsegi pusztákon.
Június 30-án, pénteken délután a Kopáncsi-puszta ragadozó madaraival ismerkedhetnek meg mindazok, akik részt vesznek a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szakvezetéses túráján.
A Körös-Maros Nemzeti Parkban található Bekai-halom a Maros-ártér egyetlen épen maradt és a pusztai halmokhoz képest is meglehetősen nagy halma. Ebben az időszakban értékes, ritka lösznövények is virágzanak rajta.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Kardoskúti Tájegységében parlagi sasok fiókáit gyűrűztek a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szakemberei, Igazgatóságunk munkatársaival együtt.
A Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén található Miska-réten egy botanikai felmérés során számos fiatal zöld levelibékára bukkantunk, melyek a dús növénytakaróban bújtak meg.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őreinek munkájával és a Maros-ártér természeti értékeivel ismerkedhettek meg a közelmúltban a Magyarcsanádi Református Általános Iskola diákjai.
A Tiszának és mellékfolyóinak egyik leglátványosabb természeti jelensége a tiszavirágzás. A Körös-Maros Nemzeti Park területén kanyargó Maroson és a Körösökön is jellemző a kérészek tömeges rajzása.
A Körös-Maros Nemzeti Park tájain idén is szép számban költöttek kerecsensólymok. Június közepéig a fiókák döntő többsége már kirepült a fészekből.
A Körös-Maros Nemzeti Park Maros-ártér részterületét járva gyakran felfigyelhetünk arra, hogy egy-egy odvas fából madárfiókák éles csivitelése hallatszik.
A Körös-Maros Nemzeti Parkban található kardoskúti Fehér-tó medrében június elején megjelentek a sótűrő növények első, fiatal hajtásai.
Idén legalább három pár vörös gém költ a Körös-Maros Nemzeti Park Maros-ártér részterületén fekvő apátfalvi bányatavaknál. Ezek a madarak a rejtőzködés nagymesterei.
Június 24-én, szombaton nyár esti sétára hívjuk Önöket a Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületére, ahol a Biharugrai-halastavakat járhatják be.
A Körös-Maros Nemzeti Park Csanádi puszták részterületére idén a szokásosnál később, csak május közepén tértek vissza a bakcsók. A gémféléink közül ők kezdenek a legkésőbb költésbe.