
Természetvédelmi előadás és terepi foglalkozás táborozóknak
A múlt héten a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa terepi előadást tartott a Kondorosi Horgász Egyesület ifjúsági horgásztáborában.
A múlt héten a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa terepi előadást tartott a Kondorosi Horgász Egyesület ifjúsági horgásztáborában.
A Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén idén több gémféle is kiugróan magas számban költ – derült ki abból a felmérésből, melyet az KMNPI szakemberei a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Békés Megyei Helyi Csoportjának munkatársaival közösen végeztek.
A fodorkafélék családjába tartozó gímpáfrány és az aranyos fodorka leginkább a középhegységek és szurdokvölgyek párás, sötét részein fordul elő. Az Alföldön ritkán fedezhetjük fel. A Körös-Maros Nemzeti Parkban, Dévaványa térségében azonban két gulyakútban még most is láthatóak ezek a növények.
Újra benépesült a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Réhelyi tanösvényére kihelyezett Madárváros. A 66 odúból álló létesítményt nemrégiben áthelyeztük, de a madarak az új környezetben is otthonra leltek benne.
Meglehetősen későn kezdett pótköltésbe, de szerencsére mégis sikerrel felnevelte fiókáit egy piroslábú cankópár a Körös-Maros Nemzeti Park Kardoskúti Fehértó részterületén.
Az elmúlt napokban egyre több turistacsoport érkezik a Körös-Maros Nemzeti Park tanösvényeire. A Szabadkígyóson található Nagyerdei-tanösvényre például mindjárt az első júliusi napokban három csoport is bejelentkezett.
Dr. Nagy István agrárminiszter és László Tibor Zoltán környezetvédelemért felelős helyettes államtitkár július 6-án, kedden a Föld Napja alkalmából adományozott miniszteri elismeréseket a Pesti Vigadóban a természetvédelem területén kimagasló tevékenységet végző szakembereknek.
Érdekes és szokatlan jelenségre figyeltek fel a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai a Kígyósi-pusztán. Június végén már 20-30 példányos csapatokban gyülekeztek a fehér gólyák.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Körösvölgyi Állatparkjának látogatóközpontjában kialakított akváriumrendszerben a környék víztereire jellemző halfajok tekinthetők meg.
Húsz felső tagozatos, kunágotai diák öt napon át nyaralt június végén a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpontjában. Szakvezetéses túrák, szakmai előadások keretében ismerkedtek a Dévaványai-Ecsegi puszták természeti értékeivel.
A sárga billegető hazánkban a gyakoribb énekesmadarak közé tartozik. Mivel kötődik az üde, nedves rétekhez és mocsaras területekhez, így a Körös-Maros Nemzeti Park tájain sokfelé, például a Kis-Sárréten is megtalálja életfeltételeit.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpontjában található „Illatvarázs” gyógy- és fűszernövény kertben számos elfeledett, de nagyon hasznos növénnyel találkozhatunk. Közéjük tartozik a csombor és az izsóp is.
A Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó Csorvási-löszgyepen ezekben a hetekben tömegesen virágzik a tejfehér virágú nyúlánk sárma. Másik ismert neve a nyúlánk madártej, mely virágainak a színére utal.
A Körös-Maros Nemzeti Park tájain ebben az évben a szokásosnál később kezdtek költésbe a szalakóták, így kirepülésük is későbbre várható. A zömében már fiókás odúkba a közelmúltban a látogatók is bepillanthattak egy szakvezetéses program keretében.
Ritka vendéget, egy öreg halászsast figyeltek meg a napokban a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai Gyomaendrőd térségében, a Hármas-Körösön.
Akik ezekben a napokban keresik fel Dévaványán a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpontját, azok többek között a virágzásban lévő levendulákat is megcsodálhatják.
A közelmúltban újszerű arculatot kapott a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság zöldhalmi megfigyelőtornya. Érdemes felkeresni, mert a magasból páratlan látvány nyílik a sokszínű, sárréti tájra.
Nemzeti Parki Termék Védjeggyel ellátott termékeket is vásárolhatnak vendégeink a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpontjában található Réhelyi Büfében.
A Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén kibontotta rózsaszín virágait a térség egyik értékes, védett növényfaja, a gumós macskahere. Ugyanebben az időszakban a délebbre fekvő Csanádi pusztákat a magyar zsálya fehér virágai díszítik.
Szeghalomról, Dévaványáról, sőt még Veszprémből is érkeztek érdeklődők a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság által meghirdetett „Barnabás nap és Mágikus éjszaka” című programra, melyet június 19-én este rendeztünk meg Dévaványán, a Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpontban.
A Körös-Maros Nemzeti Park egyik legváltozatosabb és egyben legértékesebb részterülete a Kis-Sárrét. A megmaradt mocsarak, a Biharugrai- és a Begécsi-halastavak, a kiterjedt erdők és az igen fajgazdag gyepterületek minden évszakban kínálnak látnivalót a természetszerető emberek számára.
Egy Magyarországon ritkán látható rovarfajt, keleti rablópillét figyeltünk meg a napokban a Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó Királyhegyesi-pusztán.
A Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén kicsit megkésve virágzik két ritka orchideafajunk a pompás kosbor és a hússzínű ujjaskosbor.
A nyári forróság és a csapadékhiány miatt sok helyről eltűntek a felszíni vizek, így a madarak egyre jobban koncentrálódnak a még meglévő vízfelületekre. A Körös-Maros Nemzeti Parkban található kardoskúti Fehér-tavon most partimadarak ezrei időznek.