
Sikeres Tájrehabilitáció Cserebökényben
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság tájrehabilitációs beruházást hajtott végre a nemzeti park Cserebökény részterületén a LIFE IP GRASSLAND-HU (LIFE 17 IPE/HU/000018) számú projekt keretében.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság tájrehabilitációs beruházást hajtott végre a nemzeti park Cserebökény részterületén a LIFE IP GRASSLAND-HU (LIFE 17 IPE/HU/000018) számú projekt keretében.
Megjelent a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság időszaki kiadványának, a Crisicumnak a legújabb, 11. száma. A Crisicum a Körös-Maros Nemzeti Park védett területeinek és tágabb környezetének, a Dél-Tiszántúlnak természettudományos kutatási eredményeiről tartalmaz publikációkat.
A tél közeledtével nézzük meg, hogy a Körös-Maros Nemzeti Park növényei mennyire különböző módon vészelik át a téli időszakot. A növényeket a nyugalmi periódusbeli állapotuk alapján a tudósok különböző életforma típusokba sorolták.
A téli időszakban a Körös-Maros Nemzeti Park tájain is találkozhatunk nagy őrgébicsekkel. Kis szerencsével meg is figyelhetjük, ahogyan valamilyen magasabb pontról lesnek zsákmányukra, vagy a vércsékhez hasonlóan, a levegőben szitálva pásztázzák a tájat, rágcsálók után kutatva.
A Körös-Maros Nemzeti Park tájain élő mogyorós pelék is téli álomra hajtották már fejüket. Meleg vackot készítettek maguknak, ahol hibernált állapotban várják a tavaszt.
A Kárpát-medence őshonos élővilágát bemutató Körösvölgyi Állatpark vitathatatlanul legnépszerűbb lakói közé tartozik Kurszán és Ajsa, az európai szürke farkas testvérpár.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei ezúttal egy olyan karácsonyfa-díszítési módra szeretnék ráirányítani a figyelmet, amellyel egyrészt óvjuk a természetet, másrészt a környezetünkben élőknek is örömet szerezhetünk.
A Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén, téli sétáink alkalmával sokféle ragadozó madárral találkozhatunk.
A Körös-Maros Nemzeti Park minden tájegységén élnek hermelinek, de csak nagyon kis számban. Legnagyobb eséllyel a vizes élőhelyek környékén találkozhatunk ezzel a rejtőzködő életmódot folytató, kistestű ragadozóval.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szabadon látogatható tanösvényei és megfigyelőtornyai télen is várják a természetben kikapcsolódni vágyókat. A jövő évre készülve három megfigyelőtornyunk és egy tanösvényünk felújítási munkálatai fejeződtek be.
A közelmúltban örömmel értesültünk róla, hogy a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság részvételével, az Interreg V-A Románia-Magyarország Program keretében megvalósuló,
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szarvasi bemutatóhelyén a Körösvölgyi Állatparkban a görög és mór teknősök téli álomba merültek. Nem mindegyik szárazföldi teknős alszik téli álmot, ez elsősorban a származási helyüktől függ.
A közelmúltban lezajlott országos szinkronszámlálás adatai szerint a jelenleg hazánkban tartózkodó darvak kétharmada a Körös-Maros Nemzeti Parkban, a kardoskúti Fehér-tónál éjszakázott. Az alkonyati órákban több mint húszezer példányt számoltunk, ami éves szinten is rekordnak számít.
Barkóscinege a Körös-Maros Nemzeti Park részterületei közül leggyakrabban a Kis-Sárréten fordul elő, köszönhetően az ottani kiváló élőhelyi viszonyoknak.
A Körös-Maros Nemzeti Parkon belül a Battonya melletti Tompapusztai löszgyepen található a földikutyák legnépesebb állománya. Mivel ezek a különleges állatok csak nagyon ritkán jönnek a föld felszínére, így jelenlétükre leginkább a túrásokból lehet következtetni.
Idén is szép számban telelnek réti fülesbaglyok a Körös-Maros Nemzeti Park tájain. A legnépesebb állományokat a Kis-Sárréten, valamint Cserebökény részterületen regisztráltuk.
A közelmúltban lezajlott országos vadlúd-szinkron adataiból kiderült, hogy a hazánkban tartózkodó vadludak több mint 10 százaléka a Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó Kis-Sárréten állomásozik.
December 2-án két kis hattyú bukkant fel a Körös-Maros Nemzeti Parkban, a kardoskúti Fehér-tavon. Ez az északi madárfaj rendkívül ritkán figyelhető meg Magyarországon.
Akik jártak már Szarvason, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Körösvölgyi Állatparkjában, azok bizonyára megfigyelték, hogy a 44-es főúttól egészen az Anna-ligetig fiatal hársfák növekednek.
Az őszi madárvonulás csúcsidőszakában mintegy 50 ezer madár töltötte az éjszakákat a Körös-Maros Nemzeti Parkban, a kardoskúti Fehér-tavon. December első napjaiban az itt állomásozó madarak száma még mindig eléri a 40 ezret.
Megkezdődött a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság kezelésében álló területek mentesítése az elhagyott, illetve illegálisan kihelyezett hulladékoktól.
Idén eddig már három magyar szürke szarvasmarha tehén is ikerborjaknak adott életet a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság állattartó telepein. Kardoskúton egy, Montág-pusztán pedig két ikerellés volt.
Napról-napra szaporodik a vonuló vadludak száma a Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén, azon belül is elsősorban a Biharugrai-halastavak környékén.