
Így viselik a hőséget a Körösvölgyi Állatpark lakói
Az elmúlt hetek hőségnapjai nemcsak az emberekre, hanem az állatokra is kihatással vannak.
Az elmúlt hetek hőségnapjai nemcsak az emberekre, hanem az állatokra is kihatással vannak.
Idén július 20-án tartotta a szegedi Kiss Ferenc Erdészeti és Mezőgazdasági Szakközépiskola 1979-ben végzett erdész szakos osztálya 45 éves találkozóját, melynek keretében az öregdiákok családtagjaikkal és egykori osztályfőnökükkel a Körösvölgyi Állatparkba is ellátogattak.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság illetékességi területén másodszor fordult elő, hogy négy parlagi sasfióka repült ki egy fészekből.
A Körös-Maros Nemzeti Park vizes élőhelyein sokféle partimadárral találkozhatunk. Ha figyelmesen szemlélődünk, akkor egy különös képességükre is felfigyelhetünk: képesek meghajlítani a csőrüket.
A Körös-Maros Nemzeti Park szikes pusztáinak mély fekvésű, lapos részei egy nagyon speciális és nem túl sok növény szármára alkalmas élőhelyet biztosítanak. Ennek ellenére látványos virágtengerekre bukkanhatunk például a Csanádi puszták szikes laposaiban is.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Kárpát-medencében élő állatvilágot bemutató állatparkja az osztálykirándulási szezonban 160 csoportot, több mint 6000 fő kiránduló gyermeket fogadott. Az állatpark munkatársai közülük mintegy 1000 fő részére szakmai programot is biztosított.
Békés vármegyében az elmúlt 35 esztendő legnépesebb fiókatáborát nevelték fel idén a fehér gólyák. Összesen 320 gólyapár költött sikeresen, a fiókák száma pedig 1102.
A nyár beköszöntével egyre több iskola választja az osztálykirándulások célpontjául a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Bihari Madárvártáját. Ez a Kis-Sárréten található kirándulóhely, mint a neve is hűen tükrözi kiváltképpen alkalmas különböző madárfajok megfigyelésére.
A Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületére várjuk természetbarát vendégeinket július 20-án, szombaton a Begécsi-halastavakhoz szervezett esti sétára.
Az idén fennállásának tízedik évfordulóját ünneplő Körösvölgyi Állatpark egy új faj bemutatásával koronázta meg a jeles évfordulót. A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szarvasi bemutatóhelyén ezentúl a rejtőzködő életmódú vadmacskát is láthatják vendégeink.
Igazán szemet gyönyörködtető egy fajgazdag, virágos, színekkel telt löszgyep nyár elején.
Idén is találtak gyilkos csomorikát a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai a Hármas-Körös vizén, egy kisebb, úszó növényszigeten.
A Körös-Maros Nemzeti Parkban fekvő kardoskúti Fehér-tó környezetében található gyepeken az időszakos sekély vízállások fontos szerepet töltenek be természetvédelmi szempontból.
A Körös-Maros Nemzeti Park tájait járva még a forró, nyári napokon is sokféle virágban gyönyörködhetünk. A Csanádi pusztákat – elsősorban a tejoltó galajnak köszönhetően -, most a sárga szín uralja.
A Körös-Maros Nemzeti Park Csanádi puszták részterületén hatalmas természetes és természetközeli állapotú gyepterületekkel találkozhatunk, melyeken igen kevés fás vegetáció található.
Toportyán, toportyánféreg, nádi farkas, réti farkas, csikasz. Sokféleképpen nevezi a népnyelv az aranysakált. A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Körösvölgyi Állatparkjában lakó három példányt számláló aranysakál-falka tovább bővült. Nemrégiben ugyanis kölykök születtek.
Július 6-án, szombaton délután 16.30 órától „Szalakóták a cserebökényi pusztán” címmel szakvezetéses túrára várjuk a természetbarátokat.
Négy pár ragadozó madár – parlagi sasok, rétisasok és kerecsensólymok – költenek nagyon közel egymáshoz a Körös-Maros Nemzeti Park Dévaványai-Ecsegi puszták részterületén. Az ilyesmire nagyon ritkán akad példa a természetben.
A Körös-Maros Nemzeti Park Dévaványai-Ecsegi puszták részterületén idén is azzal a ritka ténnyel szembesültek a szakemberek, hogy egy parlagi saspár a saját három fiókája mellett egy egerészölyv-fiókát is nevel.
A Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó kardoskúti Fehér-tavon az utóbbi években rendszeressé vált egy tengerpartokon költő madárfaj, a kacagócsér megjelenése.
A vörös vércse a Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületének leggyakoribb ragadozó madara. Idén nyolcvan pár költött a területen, a fiókák egy része már kirepült.
A 35 fokos hőség ellenére lelkes csapat indult útnak június 22-én, délután a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság meghirdetett, szakvezetéses túrájára. A cél a Biharugrai-halastavak madárvilágának megfigyelése volt.
A Körös-Maros Nemzeti Park területein, így a Csanádi pusztákon és a Maros-ártéren is többféle madárfajt figyelhetünk meg az őszi és tavaszi madárvonulás során. A hatalmas távolságok megtételéhez a különböző fajok más-más stratégiákat, taktikákat alkalmaznak.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Makói Tájegységében több helyszínen is találkozhatunk védett ízeltlábúakkal. Keleti rablópillék, tőrös szöcskék és magyar tarszák is szemünk elé kerülhetnek.