
Riasztó, de veszélytelen jelenség: görgőfelhő a Dél-Alföldön
Látványos, rendkívül ritka jelenség, egy 60 kilométer széles görgőfelhő alakult ki január 5-én a Körös-Maros Nemzeti Park tájai felett, a Békéscsaba-Hódmezővásárhely vonalon.
Látványos, rendkívül ritka jelenség, egy 60 kilométer széles görgőfelhő alakult ki január 5-én a Körös-Maros Nemzeti Park tájai felett, a Békéscsaba-Hódmezővásárhely vonalon.
A Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterülete bővelkedik a különböző vizes élőhelyekben, mocsarakban. Szám szerint hét vizes élőhelyet kezelünk itt, melyekben összesen akár 500 hektár is víz alá kerülhet március közepére.
Költéshez készülődnek a Körös-Maros Nemzeti Park tájain élő rétisasok. Szorgalmasan tatarozzák fészkeiket, s időnként már nászrepülésbe is kezdenek.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai a közelmúltban fedezték fel, hogy egy vidracsalád él a Kardoskút határában fekvő Sóstói-csatornában. A nyomok alapján a család legalább három- négy tagból áll.
A szabadkígyósi Nagyerdőben található Kígyósi-tanösvény a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság egyik legkedveltebb kirándulóhelye. Télen is érdemes itt egy kiadós, frissítő sétát tenni.
December közepén a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai egy áttelelő bölömbikát figyeltek meg Kardoskúton, a Sóstó-ér nádasában.
A Körös-Maros Nemzeti Park tájait járva ezekben a hetekben igen kevés güzüegér-halmot fedezhetünk fel, s a meglévők sem nagyméretűek. A népi megfigyelések szerint ez arra utal, hogy enyhe lesz a tél.
Amint arról korábban beszámoltunk, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpontjában megtartott Luca-napi rendezvényünkön Luca-búzát vetettünk és hagymakalendáriumot is készítettünk.
Az őszi-téli csapadéknak rendkívül nagy jelentősége van a Körös-Maros Nemzeti Park vizes élőhelyeinek fenntartásában. Ettől függ ugyanis, hogy milyen lesz a következő tavasszal a növényzet, s miként alakul a madárvilág sorsa akár a tavaszi vonuláskor, akár a költésben.
A Körös- Maros Nemzeti Park Csanádi puszták részterületén minden évben felbukkan egy különleges vendég, a hósármány. Ezen a télen az első példányt itt december 6-án figyeltük meg, míg december 13-án Cserebökényben egy 30 példányból álló csapatát azonosítottuk Veres Zoltán-pusztán.
Több mint 300 racka és majdnem kétszer annyi cigája juh kezdte meg a telelést a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság kardoskúti Sóstói Állattartótelepén.
A Körös-Maros Nemzeti Park Dévaványai-Ecsegi puszták részterületét járva, ilyenkor decemberben is változatos madárvilágban gyönyörködhetünk.
A téli időszakban is érdemes egy kiadós sétát tenni a Körös-Maros Nemzeti Park tájain kanyargó Fekete-Körösnél. A töltéseken, hullámtereken gazdag madárvilágban gyönyörködhetünk, s kis szerencsével akár hermelinnel is találkozhatunk.
Bár a tél még nem mutatta meg igazán zord arcát, a Körös-Maros Nemzeti Park tájain élő és az itt telelő erdei fülesbaglyok jelentős része már behúzódott a városokba, falvakba.
A Körös-Maros Nemzeti Park vizes élőhelyein sokfelé előfordul egy, a szélesebb közönség számára kevésbé ismert vízimadár, a guvat. Találkozni nagyon ritkán lehet vele, mert rendkívül rejtett életmódot folytat.
A Körös-Maros Nemzeti Park tájain télen is nagyon sokféle madárfajjal találkozhatunk. Ha pedig etetésükre is vállalkozunk, akkor naponta gyönyörködhetünk a színes madárkavalkádban.
Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és Boldog Új Évet kíván a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság
Az idei ellési szezonban eddig összesen 350 szürkemarha borjú jött világra a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság állattartó telepein. A bivalyoknál is jól alakul a szaporulat.
Az utóbbi évekhez hasonlóan idén is megfigyeltünk telelő sordélycsapatokat a Körös-Maros Nemzeti Park Kardoskúti Fehértó részterületén.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Makói tájegysége a téli hónapokban is számos látnivalót kínál a természetbarátoknak.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szarvasi bemutatóhelye, a Körösvölgyi Állatpark év végéig teljes nyitva tartással várja vendégeit. Ez az első olyan rendhagyó szezon az állatpark történetében, amikor téli látogatást tehetnek az érdeklődők. Érdemes kihasználni a lehetőséget.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság közelmúltban átadott Kőmagtári Állattartótelepén (Dévaványa) 540 magyar szürke szarvasmarha és 170 házi bivaly teleltetése kezdődött meg, kiváló tartási körülmények között.
Az európai magashegységek fenyves zónáiban költő fenyőszajkó ritka vendég a Körös-Maros Nemzeti Park tájain.
Idén a szokásosnál kisebb számban jelentek meg a Körös-Maros Nemzeti Park tájain az északi ragadozó madarak. Ennek fő oka valószínűleg az, hogy kevés a térségben a táplálékul szolgáló kisemlős.