Virágzik a nyúlánk sárma, olyan, mint a csillagszóró

A jácintfélék családjába tartozó nyúlánk sárma a Körös-Maros Nemzeti Park száraz löszgyepes területein sokfelé megtalálható. Védett növényünk virágzása május utolsó napjaiban kezdődött és egészen június végéig láthatjuk tejfehér lepleit.

A nyúlánk sárma a száraz gyepes élőhelyek védett növényfaja, amely Magyarországon belül elsősorban a Tiszántúlon honos. Nemcsak a löszpusztákon, hanem az útszéli mezsgyékben, csatornák mellett, gátak oldalában is megtalálható. Madártejnek is nevezik, mert virágai opálosan fehérek, olyanok, mint a madártej habos része. Magas, karcsú növény, amely akár egyméteresre is megnőhet, innen a nyúlánk elnevezés.

Virágzata egy megnyúlt, hosszú fürt. Érdekessége, hogy nem egyszerre virágzik, hanem fokozatosan. Először a fürt alján pillanthatjuk meg a kibontott, szép virágokat, majd csillagszórószerűen halad felfelé a virágzás. A folyamat jó néhány hétig tart, így amikor a fürt alján már termések vannak, a közepén pedig virágok nyílnak, akkor a felső részen még csak zöld-fehér bimbókat láthatunk. Mivel a nyúlánk sárma csoportosan nő, így virágzáskor igen szép látványt nyújt.

A nyúlánk sárma virágzása általában június végéig tart. Ezután a növény föld feletti része elszárad, a talajban lévő hagymákból viszont a következő tavasszal újabb virágok sarjadnak.

nyúlánk sárma
Fotó: Tóth Tamás József