Szalakótákkal és vércsékkel ismerkedtek vendégeink a Kopáncsi-pusztán

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Makói Tájegységén, június végén tartottuk meg a Csanádi puszták jellegzetes madarait, a szalakótákat és a vércséket bemutató túránkat.

A nyári nagy meleg ellenére Apátfalváról, Marosleléről, Makóról és még Szarvasról is érkeztek vendégek. Programunk helyszínéül a Csanádi puszták legészakibb része, a Kopáncsi-puszta szolgált. Az előző években is több alkalommal tartottunk már itt hasonló tematikájú, vezetett túrát. A program most is egy rövid ismertetővel kezdődött, melyből megismerhették a vendégek a pusztai élőhelyek ökológiai fontosságát, az itt folyó természetvédelmi, területkezelési munkálatokat, és azt, hogy milyen beavatkozásokkal segítjük a fentebb említett madárfajokat.

Ezt követően a sétán és a távcsöves megfigyelésen túl, a résztvevőknek alkalmuk nyílt testközelből is megismerkedni a madarakkal, ugyanis a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szakembereinek köszönhetően bemutató madárgyűrűzés is zajlott a program keretein belül. Egy költőládában nevelkedő három szalakóta fióka kapott ornitológiai jelölő gyűrűt. Az odúból kiemelt fiókák már szépen tollasodó korban voltak, így felsejlett rajtuk a felnőtt madarakra jellemző élénk kék tollazat, igazán megkapó látványt nyújtva. A vendégek megszemlélhették a madarak erős, enyhén kampós csőrét, mellyel szinte minden megfelelő méretű zsákmányállatot képesek elkapni.

A gyűrűzés közben érdekes információk hangzottak el a madárgyűrűzés történelméről, jelentőségéről és a szalakóták gyűrűzésével elért eredményekről. A fiókákat a gyűrűzést követően visszahelyeztük a költőládába.

Ezután átsétáltunk egy hajdani tanyahelyre a pusztán, ahol a néhány megmaradt fán mesterséges költőládákban vörös és kék vércsék fiókái nevelkednek. Az előzetes megfigyelések alapján tudtuk, hogy az egyik vörös vércse fészekaljban vannak éppen a gyűrűzéshez ideális méretű fiókák. Így ebből a ládából kerültek ki a fiatal madarak, melyek az ornitológiai fémgyűrű mellett, színes gyűrűt is kaptak. A vendégek megtudhatták, hogy mi a jelentősége a könnyebben leolvasható színes gyűrűk felhelyezésének. Láthatták azt is, hogy a még éppen tollasodni kezdő, aranyos megjelenésű vércsefiókák milyen harciasan tudnak védekezni, magukat hátravetve, karmaikat felemelve, hangos visítás mellett. A szakszerűen kézbevett madarakat alaposan szemügyre vehették, mielőtt azok is visszakerültek a költőládába. A gyűrűzés közben két kíváncsi őzgida is előjött a közeli sűrű fűből és egészen közelre merészkedve táplálkoztak, figyelték a számukra szokatlan eseményt, így őket is alkalmunk volt megszemlélni.

A nap már kezdett a horizont felé közelíteni, így gyönyörű alkonyi fényekben tértünk vissza a kiindulási helyszínre, ahonnan mindenki maradandó természeti élményekkel gazdagodva távozhatott.

fióka
Fotó: Balla Tihamér
szalakóta
Fotó: Balla Tihamér
túra
Fotó: Balla Tihamér