Ahogyan a nyár beköszöntével sok kirándulóhelyen megjelennek a visszajáró vendégek, úgy keresi fel a Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó Csanádi pusztákat minden nyáron néhány kígyászölyv. Idén június végén, július elején jelentek meg az első példányok.
Nemzeti parkunk védett területein számos ritka, védett, látványos megjelenésű madárfaj költ és nevel fiókákat. Vannak azonban olyanok is, melyek csak vonulásuk során megpihenve, vagy kóborlásuk közben, kis időre figyelhetők meg itt. A kígyászölyv nem költ nemzeti parkunk tájain, azonban a Csanádi pusztákon szinte menetrendszerűen minden év nyarán feltűnik néhány kóborló egyed, melyek - mint a turisták a bejáratott helyeiken -, rendszeresen ugyanott figyelhetők meg.
A védett puszták déli szegélyében húzódó traverz oszlopokat használják pihenő- és éjszakázóhelyül. Ezek a sík tájból jelentősen kiemelkedő pontok biztosítják számukra, hogy a lehető legnagyobb mértékben belássák, így folyamatosan ellenőrizni tudják környezetüket.
A kígyászölyvek a nálunk is költő egerész- és pusztai ölyveknél is jóval termetesebb, nagyobb testméretű madarak. Szárnyfesztávolságuk a 180 cm-t is elérheti, méretük alapján elsőre sasnak is gondolhatnánk őket. Megjelenésük jellegzetes, rövid, vastag nyakuk egészen bagolyszerű benyomást kölcsönöz nekik. Fejük és felsőtestük barnás színezetű. A legtöbb fajtól jól elkülöníti őket az igen világos alsótest: ezüstösen fehér alsóoldalán a hason és a szárnyfedőkön sötét pettyekből álló sorok húzódnak. Más ölyvekkel ellentétben szárnyukon nem látható sötét kéztőfolt, evezőik és faroktollaik pedig lazán keresztsávozottak.
Hazánkban ritka fészkelő, elsősorban a középhegységi déli lejtők erdeiben, de egy kisebb költőállománya él a Felső-Kiskunságban is. Táplálékspecialista faj, nevével összhangban nagy mennyiségben fogyaszt siklókat, kígyókat, egyéb hüllőket, de kisemlősök is szerepelnek az étlapján. A Csanádi pusztákon is leginkább a táplálékbázis nagyságától függ, hogy mennyi ideig figyelhetjük meg őket. A jelenleg tapasztalható szárazság mellett igen kevés a sikló, azonban a kisemlősök állománya erősödik. Idén június végén jelent meg az első kígyászölyv Montág-pusztán, majd július elején érkezett a második, s azóta is rendszeresen látjuk őket.

