Megannyi virággal tárja elénk tavaszi pompáját a puszta 

A tavaszi esők hatására csodálatos virágmezőkké alakultak a Körös-Maros Nemzeti Park pusztai területei. A szemet gyönyörködtető látványt érdemes fényképeken is megörökíteni.

Nemzeti parkunk legnagyobb részben gyepes vegetációval borított, nagy kiterjedésű, sík, pusztai élőhelyekből áll. Sokan gondolják úgy, hogy ezek a puszták unalmasak, egyhangúak, azonban ez korántsem így van. Akár egy adott éven belül is számos arcát mutatja a pusztai táj. Az utóbbi évek egyre melegebb időjárása miatt a nyári időszak sokszor igen hosszú, s ebben a periódusban valóban kicsit sivár a táj. Amikor azonban csapadékos tavaszt hoz a természet, ahogyan az idén is történt, akkor április-május folyamán egy élettől zsongó, üde, színes, változatos élővilággal találkozhatunk pusztáinkon. Ebben az időszakban talán a legérdemesebb meglátogatni ezeket a tájakat, ekkor találkozhatunk a legváltozatosabb színű, megjelenésű és méretű vadvirágokkal.

A Körös-Maros Nemzeti Park Csanádi puszták részterületén nagyon jó állapotban megmaradt, ősi löszgyepi vegetáció foltok találhatók. Ezeken olyan ritka és védett növényfajok fordulnak elő, melyek a tájban máshol csak nagyon ritkán, vagy egyáltalán nincsenek jelen. Ezek a löszgyepek is most április-május fordulóján virítanak teljes pompájukban. A 2024-es száraz és meleg tavaszhoz képest idén sokkal ideálisabbak az időjárási körülmények. Tavaly például két ritka, védett növényfaj, a gumós macskahere és a közönséges borkóró nem tudott virágzatot fejleszteni, idén azonban az áprilisi esők hatására igen szép termetűre nőttek ezek a növények és május elején már szirmot is bontottak.

Megjelentek az osztrák zsályák világos krémszínű virágai, s teljes pompában nyílnak a lila ökörfarkkórók sötétlila virágai is. Szintén virágzásban van a szártalan csüdfű, melynek egyetlen előfordulási helye a térségben a Királyhegyesi-pusztán van. Citromsárga virágai a talajszinten találhatók. Tömeges virágzást produkálnak a szikes pusztai növényzet leglátványosabb képviselői, a kamillák is. Amellett, hogy sárga-fehér virágaik szőnyegként borítják a szikes laposok alját, nagyon kellemes, jellegzetes illatfelhő is társul hozzájuk.

A közönségesebb, sokfelé előforduló, de nagyon látványos növényfajok szintén elkezdtek virágozni. Ilyen például a magyar vidék elengedhetetlen szépsége, a pipacs, továbbá a keleti szarkaláb, vagy a közönséges ínfüvek. A kutyatejfélék virító élénk sárgászöld virágai is jelen vannak. Az árokpartokon, mezsgyékben virágoznak az útszéli zsázsák és a kamillákhoz hasonló ebszékfüvek is.

Szinte bármerre megyünk most a pusztán, mindenütt változatos és sokszínű virágpaletta tárul elénk. Érdekes megfigyelni, hogy a jelenleg tapasztalható változékony időjárás mellett, amikor kisüt a nap, akkor a kamillák sokkal inkább kinyitják szirmaikat, míg borult időben jobban becsukódnak. Borús, felhős körülmények között viszont sokkal látványosabb fényképeket készíthetünk a tavaszi virágpompáról, mint tűző napsütésben.

tavaszi virágpompa
Fotó: Balla Tihamér