Fátyolos nőszirom, a kis-sárréti rétek ékessége

A Magyarországon élő nőszirom-fajok közül a védett fátyolos nőszirom a Körös-Maros Nemzeti Park területén többfelé is előfordul. Hívjuk korcs nősziromnak is, de a fátyolos nőszirom sokkal hangulatosabb és jobban kifejezi a növény szépségét, dekoratív megjelenését.

A Kis-Sárréten több helyen is népes állományai vannak a növénynek, és többféle élőhely-típusban megtaláljuk. Klasszikus előfordulási helyei az úgynevezett sziki magaskórósok. Ennek az értékes, Magyarországon főleg a Tiszántúlon jellemző növény-együttesnek májusi dísze a fátyolos nőszirom. A Kis-Sárréten Mezőgyán mellett a Kis-láp, a Farkasordító és a Varjas nevezetű területrészeken, Biharugrán pedig a Máté-dűlő és a Vaskapu-dűlő rétjein fordul elő nagyobb tömegben.

Érdekesség, hogy bolygatott, másodlagos termőhelyeken is megjelenik. Például a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság által visszagyepesített szántókon is felbukkantak az első példányai, de jelentős számban él Újszalonta határában, az országhatár mentén húzódó védtöltésen is.

Kék virágáról már messziről könnyen felismerhető. Közeli rokona a szibériai nőszirom, amellyel összetéveszthető lenne, a Körös-Maros Nemzeti Park területén azonban ez a növény nem fordul elő. Vannak viszont az országban olyan területek, főleg a kiskunsági Turjánvidéken, ahol az ottani mocsárréteken mindkét faj azonos élőhelyen megtalálható.

Fátyolos nőszirom
Fotó: Biró István
fátyolos nőszirom
Fotó: Biró István