Vonuló örvös légykapókkal találkoztunk

Április közepétől a Körös-Maros Nemzeti Park területén, több helyszínen is megfigyeltünk átvonuló örvös légykapókat.

Az örvös légykapó áprilisban érkezik vissza afrikai telelőhelyéről és szeptemberben vonul el. Középhegységeink bükk és gyertyános-tölgyes erdeiben gyakori fészkelő. Az alföldi ártéri erdőkben is költhet.

Nyáron a fekete-fehér színezetű hím örvös légykapót fehér nyakörvéről, homlokfoltjáról és kézevező foltjáról könnyen felismerhetjük. Felsőteste és a farka teljesen fekete. A barnás színezetű tojó nagyon hasonlít a kormos légykapóra.

Az örvös légykapó idős erdők odvaiban költ, de gyakran elfoglalja a cinegéknek kihelyezett odúkat is. A tojó 5-8 égszínkék tojáson, 12-14 napig kotlik. A fiókák kéthetes koruk körül hagyják el a fészket.

Elsősorban repülő rovarokat zsákmányol, de a földön, vagy a fákon és cserjéken található rovarokat is megfogja. Vonulás időszakában bárhol találkozhatunk örvös légykapóval. Április 16-án a Tisza hullámterében négy példányt - két hímet és két tojót - figyeltünk meg. Április 20-án Székkutas térségében, szántóföldi környezetben, keskenylevelű ezüstfákon egy tojó és egy hím tartózkodott. A közeli ugar felett vadásztak, majd visszatértek a keskenylevelű ezüstfákra. Valamivel távolabb, Hódmezővásárhely és Székkutas határán az út menti idős, kocsányos tölgyfasoron is láttunk egy hím örvös légykapót.

Hím örvös légykapó
Hím örvös légykapó Fotó: Őze Péter
Tojó örvös légykapó
Tojó örvös légykapó Fotó: Őze Péter